top of page

PUNANE

Punane läbi ajaloo

Varased inimkogukonnad jätsid endast maha koopamaalingud, mis kujutavad endast esimest kunstilist väljendust. Punane värv, mida leidub paljudes koopamaalingutes, on selles kunstivormis mänginud olulist ja sümboolset rolli. Koopamaalingud olidki enamasti punased, mustad või valged, sest neid pigmente oli kõige kergem leida. Kõige levinumalt kasutati punase värvi saamiseks ookrit, raudoksiide, madaraliste juuri ja Kermes vermilio purustatud kehadest. Koopamaalingutes leidub punast sageli kohtades, kus on kujutatud loomi, inimesi või abstraktseid kujundeid. Arvatakse, et punane kujutas endast elujõudu, jõudu ja elu algust (Pastoureau, Gladding 2017). Kiviaegseid matuseid kaunistati sageli punase värviga, kas siis surnut ümbritsevana või otse surnukehal. See võis kanda endas rituaalseid või usulisi tähendusi seoses elu ja surmaga ning võib-olla ka usu tulevasesse elusse. (Spoilheap Archaeology, n.d.)

Pronksiaeg

Pronksiaeg, mis järgnes neoliitikumile, märkis inimkonna jaoks olulist ajajärku, kus tehnoloogilised edusammud võimaldasid uusi loomingulisi väljendusvorme. Punane värv, olles juba varasemast ajastust tuntud, säilitas pronksiajal oma tähtsuse, kuid selle kasutusviis muutus ja laienes. Pronksiajal, millega kaasnesid keerukamad ühiskonnad ja usundid, kasutati punast värvitooni sageli rituaalide ja usuliste tavade kontekstis. Arvatakse, et punane kandis endas jõu, elu ja pühaduse tähendusi. Keraamikal ja metallesemetel kasutatud punane võis olla seotud ohvritega, jumalate austamisega ning tähtsate sündmuste ja tsüklite tähistamisega.   Pronksiajal kujunesid välja ka keerukamad asulad ja arhitektuurivormid. Punane värv oli sageli osa ehitiste kaunistamisest, olles seinamaalingute, freskode ja muude kunstiliste elementide lahutamatu osa. Eriti keraamikas, kus levinud olid punasest savist nõud. (Childe 2011)

Rauaaeg

Rauaaja kunst ja käsitöö rõhutasid sageli punast kui jõu ja elu sümbolit. Relvade ja tööriistade valmistamisel võis punane olla seotud nende esemete funktsionaalse otstarbega, samal ajal sümboliseerides jõudu ja vitaalsust. Punane rauaajal ei piirdunud ainult esteetilise väljendusega; see kandis endas ka sügavamaid tähendusi, mis peegeldasid toona valitsevaid kultuurilisi väärtusi. Rauaaeg tõi kaasa suuremad konfliktid ja sõjaliselt pingelised ajad. Punane värv leidis kasutust kaitsevärvina relvadel ja sõjavarustusel, rõhutades nende sõjalist otstarvet. Sõdalaste kilbid ja relvad, kaetud punase värviga, võisid mitte ainult hirmutada vastaseid, vaid ka sümboliseerida sõdalaste ühtsust ja julgust. Surnuaiad rauaajal annavad tunnistust punase kasutamisest sümboolses kontekstis.     Rauaaja punane pole mitte ainult visuaalne esteetika, vaid ka värviline sümboolika, mis peegeldab selle ajastu kultuurilisi kihte ja väärtusi. Relvade, keraamika, ehte- ja matusepraktikate kaudu jätab punane oma jälje rauaaja käsitöös ja kultuuris. See värv ei olnud pelgalt dekoratsioon, vaid oluline osa inimeste elust, väljendades nende uskumusi, jõudu ja elujõudu. (Pastoureau, Gladding 2017)

 

Antiik Egiptus

Egiptuse antiikajal, ajastul, mis kujutas endast üht maailma kõige mõjukamat tsivilisatsiooni, oli punane värv rohkem kui lihtsalt visuaalne element. See oli sügavalt põimitud Egiptuse kultuurilisse ja religioosse maailmavaatesse ning leidis rakendust nii kunstis kui ka igapäevaelus. Antiik egiptuses oli punane “Deshr”. Antiik-Egiptuses seostati punast elu, tervise ja võiduga. Egiptlased värvisid end pidustuste ajal punase ookriga. Egiptuse naised kasutasid punast ookrit kosmeetikas põsepuna ja huulepulgana, ning hennat juuste ja küünte värvimiseks. Ent nagu paljudel värvidel, oli punasel ka negatiivseid seoseid, seostudes kuumuse, kõrbe, kaose, hävingu ja kurjusega. Palve jumalanna Isise poole kõlas nii: "Oh Isis, kaitse mind kõige kurja ja punase eest." (Baum, n.d.)

 

Antiik Hiina

Antiik-Hiinas ja praeguses Hiinas kannab punane värv mitmekülgset tähendust, ulatudes spirituaalsetest ja sotsiaalsetest sümbolitest praktilise kasutuseni. Hiinas oli punane tihti seotud jõukuse, au ja kõrge sotsiaalse staatusega. Kõrgklassi rõivastusel ja kodusel sisustusel domineeris punane värv, mis väljendas mitte ainult materiaalset küllust, vaid ka isiku ja perekonna prestiiži.     Punast seostatakse Hiina kultuuris õnne ja jõukusega. Punane on levinud pulmade, uusaasta ja muude tähtsate sündmuste pidulikul kaunistamisel. Punaseid linte, sümboleid ja dekoratsioone kasutati, et tuua õnne ja kaitsta kurjade jõudude eest. Pulmatseremooniates on punane Hiinas eriti tähtis. Pruudi pulmakleit, kaunistused ja isegi pulmatordid võivad olla punases toonis, kuna see värv sümboliseerib armastust, kirge ja õnnelikku abielu. (Yu 2014)

Antiik Kreeka ja Antiik Rooma

Antiik-Kreeka kunstis oli punane laialdaselt kasutusel. Punase ja musta kujutiste kombineerimine keraamikal, eriti leivakandikute ja amforate puhul, oli levinud. Punane oli osa nende kunstiteoste esteetilisest väljendusest ja võis kanda endas müütilisi või jumalikke narratiive. Punane oli üleminekuvärv, mis näitas eluseisundi muutust. Poisid, kes hakkasid saama meesteks, kandsid punaseid rõivaid, pruudid kandsid punaseid loore ja surmalinad olid punased. Punane oli sageli seotud ka sõja ja julgusega.   Sõdalased, sealhulgas raskelt relvastatud hopliidid, kandsid sageli punast värvi rüüsid või mantleid. Punast seostati ka tunnete ja armastusega. Antiik-Kreekas oli mitmeid sõnu, et kirjeldada erinevaid armastuse liike, ja punane oli seotud romantilise ja kirgliku armastusega ehk erosega. Armastuse jumalanna Aphrodite seostati mõnikord punase värviga. Samas oli punane ka jõukuse sümbol. Kokkuvõttes oli punane antiik-Kreekas mitmetahulise sümboolika omanik, hõlmates teemasid sõjast, julgusest, armastusest, religioonist ja üleminekust.

    Antiik roomas oli punane tihedalt seotud keisrivõimu ja autoriteediga. Rooma keisrid, senaatorid ja muud kõrged ametnikud kandsid sageli punaseid riideid prestiiži ja domineerimise sümbolina. Punase kasutamine nende rõivastes ja atribuutikas rõhutas nende sotsiaalset ja poliitilist seisundit. Punane oli ka armee värv. Punast tinti kasutati sageli ametlike dokumentide ja õiguslike kirjutiste jaoks. Tähtsad inskriptsioonid, nagu dekreedid ja seadused, võidi kirjutada punases, et rõhutada nende tähtsust ja autoriteetset olemust. Punast seostati ka abielutseremooniatega. Pruudid kandsid sageli punaseid loore või kaunistasid oma rõivastust punaste elementidega, sümboliseerides viljakust, armastust ja head õnne. Punane oli üleüldiselt armastuse värv sel perioodil ning seda kasutati palju arhitektuuris ja kunstis. (Pastoureau, Gladding 2017)

Keskajal

Punane värv keskajal jätkas oma tähtsat rolli kuninglike ja aadliperekondade heraldikas ning vapikilpides. Eriti võis punane sümboolselt esindada julgust, vaprust ja lojaalsust. Sõdalaste kilpidele maalitud punased mustrid ja vapimärgid näitasid selgelt nende seisundit ja pühendumust. Kaubanduses ja majanduses oli punase värvi kõrge hind ja väärtus tingitud selle keerulisest tootmisest. Punased kangad olid luksuskaup, mida ainult rikkamad kaupmehed endale lubada said. Seega muutus punane mitte ainult staatuse ja jõukuse sümboliks, vaid ka majandusliku edu märgiks. Punane säilitas oma religioosse tähtsuse kiriklikel üritustel. Püha Risti päeval kanti sageli punaseid riideid ja pidulikke esemeid, rõhutades ristisurma ja kristliku usu tähtsust. (Pastoureau, Gladding 2017)

Punane kui revolutsiooni sümbol

Punane on olnud üks märgilisi värve revolutsioonide ja ühiskondlike muutuste kontekstis, olles sageli seotud sügavate poliitiliste, sotsiaalsete ja ideoloogiliste muutustega. Prantsuse revolutsioon (1789-1799) on tuntud kui punase mõiste sünnikoht revolutsioonide kontekstis. Revolutsionäärid hakkasid kandma punaseid kolmnurknõeltega mütsikesi, mis sümboliseerisid vabadust ja vendlust. Punane kujutas endast revolutsioonilist pühendumust ja võitlust feodaalse ühiskonna vastu. 19. ja 20. sajandi sotsialistlikud ja kommunistlikud liikumised seostasid punast värvust oma ideoloogiaga. Punane lipp sai sümboliks tööliste võitlusele, klassivõrdsusele ja marksistlikule revolutsioonile. (Ten Brink, Hedeman 2007)

Punane tänapäeval

Tänapäeval on punane värv jätkuvalt mitmekülgne ja tähendusrikas. Moes esindab see julgust, enesekindlust ja kirge. Kaubanduslikult võib punane värv olla tähelepanu tõmbav ja kutsuv, sageli kasutatakse seda reklaamides ja brändingus. Lisaks säilitab punane oma rolli südame tervise ja ohutuse märkidena. Punane on endiselt seotud kirglikkuse, armastuse ja emotsionaalse intensiivsusega. See on populaarne värv romantilistes kontekstides, näiteks südamekujuliste sümbolite, lillede ja romantiliste kinkekarpide juures. Punane on ka oluline värv liikluses kuna liiklusmärgid, stopptuled ja ohumärguanded kasutavad punast värvust, et edastada selget ja kiiret teavet. See on universaalne värv, mis hoiatab ohtudest ja käsib peatuda. (Pastoureau, Gladding 2017)

Punane keeles

Punane on oma pikka ajaloo tõttu laialdaselt kasutustel ka erinevate keelte idioomides, vanasõnades ja metafoorides.

Hiina:

红红火火 - otsetõlkes: punane punane tuli tuli - seda fraasi kasutatakse täisväärtusliku ja õitsva elu kirjeldamiseks, mis on täis energiat ja põnevust.

面红耳赤  - otsetõlkes: punane nägu ja punased kõrvad - see idioom kirjeldab kedagi, kellel on väga piinlik või kedagi, kes on väga vihane. (Mazzola 2017)

红杏出墙 - Punane aprikoosipuu kaldub üle aiaseina: See idioom viitab naisele, kellel on kõrval armuke.

人无完人,金无足赤 - Inimestel puudub täiuslik mees; kullal pole piisavalt punast: see vanasõna tähendab et keegi pole täiuslik.

近朱者赤,近墨者黑 - See, kes jääb vermiljoni lähedale, määrdub punaseks; see, kes jääb tindi lähedale, määrdub mustaks: Inimene on nagu see seltskond kellega ta on.

姻緣紅線 - punane saatuse lõng: Nähtamatu punane niit ühendab neid, kes on määratud kohtuma, olenemata ajast, kohast või asjaoludest. (漢典 | 漢語字典, 漢語詞典, 康熙字典, 說文解字, 音韻方言, 字源字形, 異體字, n.d.)

Eesti:

“Harva vaeslaps saab punaseks ja siiski seda ei sallita”.  Vanasõna, mis peaks tähendama, et isegi, kui vane saab rikkaks, siis teda ei sallita.

“Iluga ei elata, punaga ei keedeta putru”. Vanasõna, mis ütleb, et ilu pole kõige olulisem.

“Vaevaga teenitud leib teeb paled punaseks”. Vanasõna, mis ütleb, et töötamine on seda väärt.

“Iga punane mari ei ole mitte maasikas”. Vanasõna, mis ütleb, et kõik ei ole see, millena ta pealtnäha paistab. (Eesti Ütlused | Eesti Vanasõnad, n.d.)

Punaseks minema - näost punane olema, tugevalt punastama.

Nagu punane rätt härjale mõjuma - kedagi ärritama, vihastama, vihale ajama.

Punane latern - mingil alal paremusjärjestuses viimane.

Punane nakkus/palavik - kommunismi ideed (EKI, 2000)

©2023 ELU projekt: Värvid keeles, kultuuris ja ajaloos

bottom of page