top of page

ROHELINE

Roheline on valguse nähtavast osast, mida näeme lainepikkusel 520-570 nanomeetrit. Inimsilm on kõige tundlikum just rohelise värvi suhtes. Rohelist hakati eristama keeltes alles pärast seda, kui on olemas sõnad musta, valge ja punase jaoks. Alles XX sajandil hakati vahet tegema sinisel ja rohelisel jaapani ja kõmri keeles. Eesti keeles tuleb sõna “roheline” sõnast “rohi” muru tähenduses ja nii ka Ungari keeles. Näiteks soome keeles kasutatakse rohelise jaoks vana soome-ugri tüve “Wisa”- “kibe”; “mürk”; “sapine”. Hoolimata eri keeltes kasutatavatest sõnatüvedest võib väita, et roheline on muru värv, mis on seotud kasvamise ja viljakusega. (Uusküla 2021) 

   Rohelise täielik mõju avaldub kõige paremini siledatel materjalidel, näiteks siidil. Aastal 1863 arendas keemik Eugen Lucius välja aldehüüd rohelise. Seda rohelist värvi osteti ja töödeldi Lyoni siidivabrikus. Too roheliseks värvitud siid sai moesensatsiooniks Napoleoni III ajal. Pärast aldehüüd rohelist hakati keemiliselt tootma jood rohelist, metüül rohelist ja mõrkjas mandliõli rohelist värvimistöödeks. (Immoos n. d.: 40)

   Roheline on ka elu, kevade ja nooruse värv, sümboliseerib lootust ja rõõmu. Tänapäeval tähistab ka muret keskkonna pärast ning roheline tuli tähendab rahvusvaheliselt, et tee on vaba. Koos kollase ja punasega võeti roheline märgutuli kasutusele kõigepealt raudteel, hiljem ka tänavatel ja teedel. Taimedele annab rohelise klorofüll. (Hariduskeskus)

   Rohelise vastandvärv on punane ja paljude riikide lippudel on roheline värvus seotud islamiga (näiteks Saudi Araabia, Liibüa, Iraan, Pakistan, Alžeeria jt) (Vikipeedia 2023). Islamis on roheline püha värv, kristluses sümboliseerib Püha Kolmainust (Hariduskeskus).

   Roomlased riputasid vaskplaadid kuuma äädika kohale suletud poti sisse, mis põhjustas aja jooksul vase ilmastikutingimuste muutumise, mille tulemusel tekkis vasele roheline koorik. Nii tekkis verdigris, roheline pigment, mida tänapäeval kunstiteoste jaoks harva müüakse, kuna leiti, et sellel on mürgised omadused. Kuni 19. sajandini oli see aga väga populaarne roheline pigment ja kõige elujõulisem.

   Kuna roheline on looduse värv, on see sõna otseses mõttes kõikjal meie ümber. See on üks värv, mida inimesed leiavad elustavaks ja inspireerivaks kõigis selle erinevates toonides ning mis on äärmiselt populaarne kogu maailmas. Roheline on endiselt üks kõige tähenduslikumaid ja sümboolsemaid värve. Roheline sümboliseerib harmooniat, värskust, viljakust ja kasvu, mida peetakse silmadele kõige kergemaks värviks. Teatud uuringud on näidanud, et seda värvi seostatakse enamasti rahulikkuse, meeldivuse ja sallivusega.

   Roheline tähistab ka luba ja turvalisust. Rohelist värvi kasutatakse valgusfoorides, et näidata, et on ohutu edasi sõita. Meditsiinitoodete ja ravimite reklaamimisel kasutatakse rohelist värvi ohutuse näitamiseks ja seda võib kasutada ka "roheliste toodete" reklaamimiseks.

   Rohelist seostatakse tavaliselt kadeduse ja armukadedusega. Kuulsat väljendit "roheliste silmadega koletis" mainis esmakordselt inglise näitekirjanik William Shakespeare "Othellos". Kui öelda, et keegi on kadedusest roheline, siis tähendab see, et inimene on äärmiselt kade või armukade.

   Roheline tähistab jõudu ja õnne. Rahvajuttudes, filmides ja legendides on palju rohelist värvi loomi, millel kõigil on erinev tähendus. Näiteks Hiina draakonid on rohelised ja sümboliseerivad võimu, jõudu ja õnne. Hiina keiser kasutas draakonit oma keiserliku jõu ja võimu sümboliseerimiseks ja tänaseni on draakon populaarne ja kohustuslik osa Hiina festivalidel. Keskajal kuradit kujutati punase, musta või rohelise värviga ning iiri folklooris kujutatakse leprechaunit (haldjat) rohelise värvilise ülikonnaga. Roheline on ka mürk ja haigus ja rohelist tooni nahal võib seostada ka haiguse ja iiveldusega.

   Goethe järgi pakub roheline värv silmadele reaalse rahulduse. Tumedamad ja sinakamad rohelised toonid vahendavad kindlustunnet ja mõjuvad hästi silmadele, ei väsita ega pimesta, seetõttu kasutatakse rohelist operatsioonisaalides ja -riietuses (Tammert 2006). Samuti märgib ta rohelise rahustavat mõju sõnadega: "Inimesel pole soovi edasi minna, aga tal pole ka võimet seda teha." (Immoos n.d.: 39). 

   Inimsilmaga tajutavatest värvidest, tajutakse kõige rohkem rohelisi toone. Samuti ei pea rohelist värvi vaadates silmad pingutama. Seega võiks kõige neutraalsemaks värviks pidada ka rohelist. (Aalmann 2018: 21)

Sellepärast kasutatakse rohelist ja samuti ka sinist haiglates. Juba 1984. aastal tehti uuringus kindlaks, et haiglates on patsientidel pärast nende taastumisprotsessi peale operatsiooni on suur vahe, kas haiglatoast avaneb vaade metsale, pargile või telliskivi- või maja seintele. Patsientidel, kes said näha aknast rohelust selgus, et nende operatsioonijärgne haiglaravi oli lühem, õendustöötajad avaldasid patsientide kohta rohkem positiivset arvamust ja nad vajasid vähem valuvaigisteid. Alates 19. sajandi keskpaigast on haiglaid projekteeritud koos pargi laadsete rajatistega meditsiinilisest ja terapeutilisest vaatenurgast (Hagen Hodgson 2016).

   Värvid mõjutavad mitte ainult emotsionaalset kogemust, vaid avaldavad ka mõju psühholoogilistele protsessidele. Näiteks on roheline värv seotud loovuse soodustamisega ning vähendab subjektiivset pingutust sama füüsilise jõupingutuse korral (Kreil 2016). Värvid mõjutavad mitte ainult emotsionaalset kogemust, vaid avaldavad ka mõju psühholoogilistele protsessidele. Näiteks on roheline värv seotud loovuse soodustamisega ning vähendab subjektiivset pingutust sama füüsilise jõupingutuse korral (Kreil 2016). 

   Rohelistes ruumides möödub aeg kiiremini ja kõrget mürataset on kergem taluda. Lisaks seostatakse rohelist värvi Ameerika kultuuriruumis rahaga (Psychologie der Farben).

   Roheline on keskme värv. Kui punane tundub kauguses lähedane, siis sinine mõjub eemalolevana, rohelist võime aga pidada nende vahele jäävaks. Punane tajutakse aktiivse värvina, samas kui sinine on pigem passiivne; roheline ei ole ei passiivne ega aktiivne, vaid pigem rahustav värv.

   Punane on soe värv, sinine aga külm; roheline omab meeldivat temperatuuri. Füüsikaliselt on roheline punase komplementäärvärv, kuid psühhoenergeetilisest seisukohast on punase komplementaarne taju sinine. Rohelist seostatakse ka värskusega. Näiteks kui parfüüm lõhnab värskelt ja looduslikult, nimetatakse seda "roheliseks lõhnanoodiks". Roheline turg seostub tervislikult orgaaniliselt kasvatatud köögiviljadega, kus on värsked tooted."Roheline kraam" või "supiroheline" tähistab köögivilju, mida lisatakse supile. Puuviljade ja marjade küpsemise protsess kulgeb värvi järgi rohelisest kollase, punase, sinise ja mustani. Puuvilja või marja küpsemise seisundis on ta alati pigem roheline. (Immoos n. d.: 39)

   Väljendid nagu "roheline poiss", "algaja" viitavad alati küpsematusse, kogenematusse, rumalusesse ja noorusesse. Roheline riietus rüütlil võib kirjanduses viidata noorusele ja kogenematusele. Ka eesti keeles kasutatakse sõna “roheline” sellises tähenduses. „Eesti keele seletav sõnaraamat“ (2018) annab „roheline“ vasteks teise tähendusena “küpsemata, valmimata, toores”, piltlikus tähenduses lisandub “noor, naiivne ja kogenematu”. (Aalman 2018: 18). 

14. ja 15. sajandil kehtisid seadused, mis reguleerisid riietust ning mille järgi olid mõned värvid teatud sotsiaalsetele gruppidele keelatud, eelkõige just seetõttu, et rikkad oleksid eelisolukorras. Riietust reguleeriti ka selleks, et riietusest selguks inimene positsioon ühiskonnas, ning nendeks värvideks kasutati 19 valget, musta, punast, rohelist ja kollast. Nõnda olid sunnitud rohelist (iseseisvalt või ka koos kollasega) kandma näiteks muusikud ja narrid (Aalman 2018: 18). 

Roheline on lootuse ja optimismi värv, nagu võime väljenditest rahva seas järeldada: "mida kuivem aeg, seda rohelisem lootus" või "mu süda muutub roheliseks, kui uuesti loota lubatakse.". (Immoos n.d.: 39)

 

Rohelise värvi konnotatsioonid erinevates kultuuriruumides

Islami religioonis on rohelisel värvil mitmeid traditsioonilisi assotsiatsioone. Koraani järgi seostub see värv paradiisiga. 12. sajandil valisid rohelise värvi dünastia värviks Fatimiidid ning nende lipuvärviks oli samuti roheline värv. Roheline olevat olnud prohvet Muhammadi lemmikvärvus. Moslemite palvetamise vaipade põhivärvus on samuti roheline. Moslem, kes on sooritanud palverännaku (hadži) Mekasse, saab õiguse kanda rohelist värvi turbanit ja maalida oma koduukse kohale sümboolse palmioksa kujutise. Suurem osa mošeede kuplitest on rohelist või sinist värvi. Enamasti on ka minarettide tornid valgustatud roheliste tuledega. (Alla 2015)

   Iirimaal tähendab roheline ühte kolmest olulisest riigilipul esinevast värvist. Iirimaa on tuntud kui Smaragdsaar. Rohelist seostatakseka iiri festivalidega, nagu Püha Patricku päev, ja iiri müütilised olendid, nagu kääbikud.

Roheline tähistab kõrbes elavate inimeste jaoks vett, taimestikku ja kasvu. See on nende jaoks elu ja ellujäämise värv.

   Ameerika ja Euroopa riikides seostatakse rohelist värvi looduse, tervise, nooruse, lootuse, kadeduse, elu ja kevadega. Mõnikord tähistab see ka halba tervist ja mürgisust. Samuti tähistab see luba. Näiteks roheline kaart lubab inimestel saada USAs alalist elamisluba  või ka hädaväljapääsud on märgistatud ka alati rohelisega. (Immoos n.d.)

  Roheline värv esineb murretes kahel kujul: roh-tüvega ja halja-tüvega. Kusjuures haljas on balti päritolu laensõna, kasutusel on see Lõuna-Eestis ja Peipsi järve läänekaldal. Roheline esineb murretes kujul näiteks rohelane, rohiline (Aalmann 2018: 15)

   Hiinas ja enamikus osades Aasias on roheline on väga positiivne värv, mis sümboliseerib õnne ja viljakust. Seda seostatakse ka päikesetõusu, elu, kasvu ja idaga.

   Egiptuses sümboliseeris roheline uuestisündi ja taastumist, samuti põllumajanduslikke võimalusi, mida võimaldas iga-aastane Niiluse jõe üleujutus. Värvil olid positiivsed assotsiatsioonid. Isegi Osiris allmaailma jumalat kujutatakse rohelise näoga, sest see värv oli hea tervise sümbol. (Reese 2023)

   Roomlased pidasid rohelist värvi väga oluliseks ja hindasid seda väga kõrgelt erinevalt eurooplastest ja kreeklastest. Üheks põhjuseks, sest see oli jumalanna Veenuse värv. Roomas oli roheline värv üldkasutatav. Roomlased lõid peene, rohelise maavärvi, mida kasutati laialdaselt Vaison-la-Romaine, Herculaneumi ja Pompeji ning paljude teiste Rooma linnade seinamaalingutel. 2. sajandi alguseks pKr. kasutati rohelist värvi laialdaselt Rooma kunstis, klaasis ja mosaiikidel ning erinevate roheliste liikide jaoks oli isegi 10 erinevat ladinakeelset sõna.

   Vanaaegsed kreeklased (700-480 eKr) pidasid kohati sinist ja rohelist samaks värviks. Roheline ei kuulunud nelja klassikalise värvi hulka, mida kreeka maalidel kasutati: punane, must, valge ja kollane. Seetõttu ei kasutatud rohelist kreeka kunstis peaaegu kunagi.

   Keskaegsetes kujutistes seostatakse rohelist halastuse, elu, kasvu ja elu algusega. Püha Miikael kannab rohelist manti, kui ta mõõgaga draakoni võidab. 

   Paastu nädal algab rohelise pühapäevaga, palmipuude pühaga. Suur neljapäev on paastu- ja lepitusaja viimane päev. Katoliku kiriku liturgilised värvid on valge, violetne, punane ja roheline, mis määrati kindlaks 1570. aastal paavst Pius V poolt. Punane, sinine ja roheline on Jumala Isa, Jumala Poja ja Püha Vaimu Kolmainsuse värvid. (Immoos n.d.)

   Rohelisega seotud väljendid eesti keeles

  • “rohelist tuld näitama” - midagi või kedagi aktsepteerima, käiku laskma, lubama vms

  • “roheline raamat” - riigi või Euroopa Liidu ametlik dokument, mis kajastab arutelu teatavas valdkonnas ning mis on mõeldud avaliku huvi äratamiseks ja avalikkuse osalemiseks mõttevahetuses

  • “Kadedusest roheline” - väga kade

  • “Roheline sibul” - köögiviljana kasvatatava sibula rohelised varred toiduna

  • “Ennast roheliseks vihastama” - väga vihaseks saama

  • “Rohelised jõulud” - ilma lumeta jõulud

  • “Roheline mander” - Austraalia kohta

  • “Roheline kae” - Glaukoom

  • “Roheline vöönd” - elamu- ja tööstuspiirkondi ümbritsev looduslik või poollooduslik mets, park või haljasala

  • “Roheline energia/elekter” = roheenergia/rohelekter

  • “Roheline sild” - metsloomade turvaliseks maanteeületuseks rajatud puude ja põõsastega kaetud sild

  • “Roheline laine” - valgusfooride töörütm, mis võimaldab sõidukeil õige sõidukiiruse puhul peatusteta liikuda

 

Rohelise värvinimede variatsioonid eesti keeles

 

(Vikipeedia)

toonid.png

©2023 ELU projekt: Värvid keeles, kultuuris ja ajaloos

bottom of page